BIG DIFFERENCE IN THE PRICE PER UNIT


Here is an interesting one. I use this to try and clear up a reaction I had to contaminated inc in a tattoo I got. Well, the tattoo is TOAST, but that's not what I want to talk about.

I originally got a scrip for a small amount of this stuff. The original tube was 1/6 the size of this one. The price difference of this was $5 between the small and large tube. I find that interesting and it shows you just how much you get screwed by the drug companies.

It's not the only thing of course, a lot of products the small size is lot more money per volume. The strange thing is now that people have realized that, now and then you will get a large size that is more money per volume than the smaller size. You really have to look and see.

When I get toilet paper for example I price it out per unit (roll) and see if the on sale one is the best deal and now and then it's not.

I've also noticed a lot of stores will up the price of something 15% 2 or 3 weeks before a sale then put it on for 10% off. This used to be regular practice for the one store in town. The best part is the sales staff would never admit it - but for us that kept track, it was obvious.

Comments

Most Popular In Last 30 Days

DUPLICATE BILL FROM SHAW CABLE AND MY FUTURE ENTERTAINMENT

10 YEARS LATER

SPAM FROM STUPID PEOPLE

WAS I NOT SUPPOSED TO LOSE THIS FEATURE?